Top

leczenie zakwasów

1 czerwca, 2008

b) Masaż profilaktyczny, leczniczy – Głównym jego celem jest poprawa krążenia obwodowego tzn. opływu krwi przez nasz krwiobieg. Najlepiej wykonywać go całą dłoniom z różnym naciskiem. Polewać masowane ciało gorącą (nieciepłą) wodą i co jakiś czas zmieniać na zimną (nieletnią).

Co do masazu- jesli nie otrzymujesz masazu regularnie, to nie ma co brac masaz dopiero wtedy, gdy ma sie zakwasy. Cialo nie przyzwyczajone do masazu nastepnego dnia bedzie jeszcze bardziej 'zakwaszone’. Jesli zakwasy utrzymuja sie przez conajmniej 2 dni, wtedy mozna delikatnie rozbic miesnie.
W drugim dniu zakwasow mozna tez „rozwalkowac” miesnie na specjalnym „walku”. Ma on okolo 15 cm srednicy i zrobiony jest z twardej gabki. Wyglada to mniej wiecej tak:


Ta metoda jest coraz czesciej uzywana jako zastepstwo masazu. Dziala podobnie, tylko wymaga wiecej wysilku smile - leczenie zakwasów.

c) Kąpiel – tak samo jak masaż ale z tym wyjątkiem, że na drugi dzień zmieniamy wodę w wannie na np. zimną. Jednakże przy gorącej wodzie powstaje skutek uboczny, mianowicie powstawanie cellulitisu dlatego kobiety pewnie ominą ten krok :).

d) Maści rozgrzewające – różnego rodzaju, od maści z borsuka po maść z rekina a najlepiej:

1. Ben-Gay:
Działanie: Efekt przeciwbólowy składników spowodowany jest stymulacją czuciowych zakończeń nerwowych w skórze i dotyczy ;głębszych struktur jak stawy, mięśnie, ścięgna. Mentol działa rozgrzewająco i wywołuje miejscowe przekrwienie tkanek ułatwiając wchłanianie salicylanu metylu oraz usuwanie nagromadzonych produktów toksycznych, np. kwasu ;mlekowego. Salicylan metylu wchłaniany przez skórę wywołuje systemowy efekt przeciwbólowy. Skojarzone działanie obu składników powoduje zmniejszenie bólu mięśniowego oraz zmniejszenie napięcia mięśniowego powodującego ból.

Wskazania: Do stosowania zewnętrznego. Maść: bóle stawowo-mięśniowe spowodowane zapaleniem stawów, bóle i sztywność stawów, bóle okolicy lędźwiowo-krzyżowej spowodowane napięciem mięśni.

Cena: ok. 13 zł

2. Rub arom:
Działanie: Działanie poprzez olejki eteryczne.

Wskazania: Wspomagające leczenie grypy, przeziębienia, zapalenia oskrzeli z towarzyszącymi im objawami kaszlu, bólów kostno-stawowych oraz bólów mięśniowych.

Cena: ok. 9 zł

3. Fastum albo Neo-Capsiderm:
Działanie: Stosowanie miejscowe, na bazie alkoholu co niektórym może zaszkodzić. Nie gromadzi się w organizmie, łagodzi objawy.

Wskazania: Bóle mięśniowo-szkieletowe spowodowane urazami, np. kontuzjami związanymi z uprawianiem sportu, urazami stawów z naderwaniem więzadeł bez zwichnięcia, uszkodzeniami ścięgien i mięśni wskutek nadmiernego wysiłku. Ostre bóle w okolicy lędźwiowej w przebiegu dyskopatii. Pomocniczo w leczeniu stanów zapalnych w chorobie zwyrodnieniowej stawów obwodowych.

Cena: ok. 25 zł

4. Amol:
Działanie: Uspokajające, dezynfekujące, poprawiające krążenie.

Wskazania: zewnętrznie AMOL stosuje się w: bólach mięśniowych i stawowych, rwie kulszowej, w bólach głowy i zębów, zwichnięciach i skręceniach kończyn, ukąszeniach owadów. Do pielęgnacji ciała: przy wypryskach, zaskórnikach, w higienie jamy ustnej i zębów.
Cena: ok. 25 zł (250 ml)

e) Inne sposoby zwalcznia zakwasów – przeszukując tony tematów i setki postów dotyczących pozbywania się zakwasów natrafiłem na ciekawe metody. Oto niektóre z nich:

1. piwo – wypite po treningu pozwala w dużym stopniu wyzbyć się niechcianych zakwasów.

2. glukoza + woda – jeden z członków forum sfd.pl przedstawił taką oto metodę zapobiegania zakwasom po ostrym treningu/wysiłku: „Przed treningiem o,5 l wody z okolo 50 g glukozy (Sprzedaja w wiekszych supermarketach w takich papierowych torebkach za 2-3 zlote)w czasie treningu woda 1,5 l z glukoza. Starcza mi na 8 godz treningu mniej wiecej. Po treningu znowu 0,5 l wody z glukoza, tez 50g gluka”. Sposób dobry z tego względu, że mięśnie potrzebują dużo glukozy. Można ją także przyjąć w innej formie jak np. galaretkach czy tabletek z rekina.
self myofascial release adductor - leczenie zakwasów

self myofascial release itband - leczenie zakwasów
3. Jedzienie owoców i warzyw – szczególnie warzywa są dobre na uzupełnienie niedoborów witamin. Szczególnie potrzebny jest potas jak i witamina C. Polecam także tabletki z żeń szeniem, które wzmacniają organizm i posiadają większość potrzebnych witamin.

3. Wywary, zioła – bardzo dobrym narzędziem do zwalczania zakwasów jest herbata Yerba Mate. Ma wiele innych zastosować, nie jest popularna w Europie ale w Ameryce Płd. jest traktowana jak mocniejsza kawa jednakże nie uzależnia. Naukowcy dowiedli, że posiada wszystkie witaminy potrzebne człowiekowi. Polecam nie tylko na zakwasy!

—————————————–

Na koniec przedstawiam niesprawdzony sposób jakim jest okładanie miejsce zakwaszone lodem. Zakwasy powinny ustąpić szczególnie jeśli będzie się okładać lodem przed zaplanowanym wysiłkiem, który z góry już wiemy, że będzie dla nas zbyt przeciążający jak i po. Okładać do 20 minut gdyż po tym okresie zaczyna martwieć tkanka i nie ma sensu niszczyć sobie ciała :). Ogólnie zakwasy to jeden z nieprzyjemnych rzeczy w sportach siłowych ale niektórym to się podoba…

Przy ekstremalnych zakwasach najlepiej zostawić mięśnie zakwaszone w spokoju na jakiś czas i zastosować się do metod wyżej podanych ale z umiarem. Z niczym nie należy przeginać bo można sobie przeszkodzić.

Komentarze

8 komentarzy to “leczenie zakwasów”

  1. Alex wysłał odpowiedź dnia 17 sierpnia, 2008 14:16

    Your blog is interesting!

    Keep up the good work!

  2. Spirulina wysłał odpowiedź dnia 19 sierpnia, 2008 21:31

    Fajna stronka, bede tu wpadal czesciej, pozdro

  3. saddam wysłał odpowiedź dnia 18 listopada, 2008 20:16

    co do tej metody na glukozę z wodą, powiedziałbym raczej, że daje wartość energetyczną, gdyż na brak kwasu mlekowego wcale nie wpływa (glukoza i tak jest głównym metabolitem), kwas mlekowy w mięśniach pojawia się z powodu niedotlenienia- w komórkach mięśniowych dochodzi do oddychania beztlenowego, którego produktem jest mleczan (zakwaszający i zagęszczający cytozol komórek mięśni). Sprawia to, że metoda ta staje się bezzasadna w przypadku niwelowania zakwasów.

    Z teoretycznego punktu widzenia warto by było spożywać produkty bogate w żelazo (poprawiałyby transport tlenu poprzez zwiększenie syntezy hemoglobiny).

  4. Marcin wysłał odpowiedź dnia 3 maja, 2012 07:26

    mam pytanie stosowałem parę metod z tych co tutaj podałeś jednak żadna nie skutkuje dzisiaj jest 4 dzień po treningu i dalej mnie tak trzymają co więcej wydaje mi sie że są coraz silniejsze (dawno nie ćwiczyłem i za ostry trening od razu zrobiłem) jest jakaś metoda wyjątkowo skuteczna po ?

  5. Marek wysłał odpowiedź dnia 21 maja, 2012 10:54

    PIWO — nie wiedziałem, że działa na zakwasy, lece do sklepu po zgrzewkę ;d

  6. look wysłał odpowiedź dnia 21 sierpnia, 2012 09:34

    😀 gimnazjaliści piszą wam te niestylistyczne i denne teksty ?

  7. nierozumiem wysłał odpowiedź dnia 7 listopada, 2012 19:16

    Masz coś do gimnazjalistów ? Chyba nie widziałeś jak piszą gimnazjaliści wygrywają z tobą na starcie …

  8. martynixx wysłał odpowiedź dnia 2 stycznia, 2014 23:51

    Czy to prawda,że galaretkaaa pomaga na zakwasy??? xd
    Ale tak naprawde zeby nie miev zakwasow poprostu nic nie rob ! 😀

Napisz swoją odpowiedź do tego artykułu





Bottom